Tag din hund med på feriecenter
Vi ved at din hund er en vigtig del af familien og derfor kan du booke overnatning med hund her hos os.
At bo på hotel eller i feriehus med hund kan byde på mange udfordringer, men hos os er rammerne perfekte.
Dit feriehus ligger midt i den skønneste natur og det er derfor både nemt og skønt at gå tur med din firbenede ven. Er I morgenfriske, bør I gå en tur langs stranden og nyde den smukke solopgang.
Tæt ved Skagen Strand Feriecenter, i gåafstand, findes en decideret hundeskov, der er indhegnet, så din hund kan løbe frit.
Eller tag en skøn aftentur med din hund og nyd havet og roen. Så er det meget bedre at bo i feriehus end på hotel med din hund.

Overnatning med hund
Vores ferieboliger er rummelige og lyse, og her er god plads også til din hund. Derfor kan du trygt booke overnatning med hund hos os. Udover den smukke og tilgængelige natur og strand, er den private terrasse perfekt til en afslappende eftermiddag, og din hund vil elske at være sammen med sin familie det meste af tiden.
Det eneste du skal huske, er selvfølgelig altid at føre din hund i snor og bruge høm-høm poser. Går du tom eller har du glemt at tage hundeposer med, kan du få udleveret i receptionen. Desuden henstiller vi til ikke at efterlade hunden alene i feriehuset.
Hunden må ikke tages med ind i hovedbygningen, dvs. receptionsområde, minibutik, badeland og restaurant.
Rengøring og ekstra betaling
Af hensyn til de næste gæster i feriehuset, skal der gøres ekstra godt rent efter besøg med hund. Det koster derfor lidt ekstra for rengøring når du har din hund med.
Ekstra rengøring koster 250 kr. pr. hund pr. ophold uanset om det er et weekendophold eller et længere ophold. Bemærk venligst, at du maks. kan have 2 hunde i huset, og at hunde ikke må komme ind i øvrige feriehuse under opholdet.
Når du booker et ophold online skal du blot markere for, at du har hund med. Eller du oplyser det når du booker pr. telefon. Hvis du glemmer at oplyse, at du har hund med, kan du altid give besked i receptionen ved check-in.
Hvis vi ikke senest ved check ud får besked om at du har hund med, vil der udover den ekstra omkostning for rengøring, komme et ekstra gebyr på 500 kr. og vi eftersender regningen.
